رضا قادری :نخستین اقامتگاه بوم گردی نیشابور همزمان با آخرین روز از هفته دولت و با حضور آقای زارع صفت مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، موسوی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، دکتر مظفری فرماندار ویژه نیشابور،شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر و سایر مسئولین شهرستان در روستای حمیدآباد واقع در محور بوژان افتتاح شد.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه این اقامت گاه بوم گردی گفت:از ۴۰ پرونده درخواستی استان خراسان رضوی در خصوص اقامتگاه های بوم گردی بیش از نیمی از آن مربوط به مردم نیشابور است.


حسین زارع صفت با تبریک به همشهریان نیشابوری گفت: این موضوع نشان دهنده فرهنگ زیبا و همت بلند نیشابوریان است .
وی با بیان اینکه شهر نیشابور ظرفیت های فراوانی در زمینه گردشگری دارد، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که نیشابور را به مقصد گردشگری تبدیل نماییم.
معاون استاندار و فرماندار نیشابور نیز در ادامه اظهار داشت:مقدمات بسیاری از کارها در نیشابور فراهم شده و تلاش می کنیم که به مرحله انجام و عمل برسانیم.
دکتر مظفری افزود:اینکه سازمان ملل نیشابور را در طرح یونی دو به عنوان شهر پایلوت گردشگری در ایران انتخاب می کند، فرصتی استثنایی است و توقع ما هم این است خود نیشابوریان وارد این حوزه شوند.
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد اشتغال را در اینده در حوزه گردشگری خواهیم داشت خواستار تسریع در سیستم اجرایی و اولویت بندی پروژه ها شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری نیشابور نیز در ادامه افزود: اقامتگاه بوم گردی دنیای قدیم نخستین اقامتگاه بوم گردی نیشابور است که به همت اقای آقایی از شهروندان فرهنگ دوست نیشابوری موفق به اخذ مجوز میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شد.
مهندس کوثری در ادامه گفت: ۲۲ پرونده اقامتگاه بوم گردی را در نیشابور جهت صدور مجوز به جمع بندی رسیدیم که تاکنون ۸۰ درصد مراحل ان طی شده است.
وی گفت: افتتاح این مراکز اقامتی بوم گردی نمونه بارز اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل است که ما از داشته های خود به بهترین نحو در راستای توسعه اقتصادی استفاده می کنیم.

کوثری گفت:اقامتگاه های بوم گردی در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی ، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم نمایند.

کوثری درباره‌ چگونگی رسیدگی به درخواست‌ها و صدور پروانه‌های بوم گردی، افزود: متقاضیان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در نیشابور می‌توانند درخواست خود را به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور تحویل دهند که پس از گذراندن مقدمات لازم و تائید صلاحیت از سوی اداره‌ اماکن نیروی انتظامی و بازدید و تائید شرایط اقامتگاه‌ها، این پروانه صادر می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نیشابور تصریح کرد: احداث این کمپ‌های گردشگری در منطقه نیشابور نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی ندارد و از اولویت‌‌های کاری این اداره‌ است.