خیام نیوز:معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت:شهرستان نیشابور یکی از بکرترین و مستعدترین مناطق پرورش و تولید انواع گیاهان دارویی است که در حال حاضر ۱۴۶ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت انواع گیاهان داروئی (آبی و دیم) قرار دارد.
محمد علی فرهمند راد ادامه داد: طی سالیان اخیر کشت، پرورش و تولید اقلام دارویی، بهداشتی و آرایشی، مکمل های دارویی و خوراکی رشد چشمگیری داشته و شرکت های داروسازی به این سمت گرایش پیدا کرده اند در نتیجه رغبت کشاورزان به کاشت گیاهان داروئی افزایش یافته است.


وی افزود: ارزش دارویی، تقاضای بازار و سطح فرآوری از مهم ترین شاخص های سنجش اقتصادی یک گیاه دارویی است که به گزارش سازمان خواربار جهانی، ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی که درحال حاضر حدود ۱۰۰میلیارد دلار در سال است، در سال۲۰۵۰ میلادی به رقم ۵هزار میلیارد دلار خواهد رسید.
فرهمند راد با اعلام سرانه مصرف سالانه گیاهان دارویی در ایران ۲۵ گرم در حالیکه ین سرانه در اروپا ۹۰۰ و در آمریکا ۲۵۰۰ گرم است بیان کرد: از میزان سطح زیر کشت شهرستان حدود ۷۰ تن گیاهان داروئی از انواع مختلف همچون زنیان، چای ترش، اسفرزه، سیاه دانه، نعناع فلفلی و غیره برداشت میشود.
در پایان مدیر جهادکشاورزی نیشابور راه اندازی کارگاه های فرآوری را در راستای ارزش افزوده این محصولات، جزء نیازهای مهم شهرستان عنوان کرد.