نخستین جشنواره آيین‌ها و بازی‌های بومی محلی شهرستان نیشابور شب گذشته در مجموعه پارس تنیس برگزار گرديد.

خیام نیوز:نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی شهرستان نیشابور شب گذشته در مجموعه پارس تنیس برگزار گردید.

نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی نیشابور همراه با برگزاری ورک شاپ صنایع دستی، نان سنتی، سرو غذاهای سنتی وآیینی از جمله آش بی‌بی و دمنوش‌های گیاهی برگزار شد.

زینب شادی، دبیر نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی شهرستان نیشابور در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: هدف از برگزاری این جشنواره آشنایی شهروندان با بازی‌ها و آیین‌ها بود. این که این بازی‌ها و آیین‌های سالم و بومی در بین همشهریان گسترش یابد و فراموش نشود.

وی ادامه داد: نقش نهادهای شهری در ساماندهی فعالیت‌های اجتماعی شهروندان بسیار اهمیت دارد. ساماندهی سبک زندگی شهروندان یکی از شاخص‌ترین و اثرگذارترین مولفه‌ها در ارتقای نحوه زندگی شهروندان است؛ تلاش در راستای احیا و ترویج ابعاد ناشناخته فرهنگ بومی از وظایف نهادهای شهری است. شادی گفت: حضور و هم افزایی بسیار خوب نهادهای مختلف و شهروندان، خود یک فرصت محسوب می‌شود.

دبیر نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی نیشابور اظهار کرد: تیم های شرکت کننده در نخستین جشنواره با عناوین «گوی مله»، «هفت سنگ»، « تشله بازی»، « قطار بگار»، « یک قل دو قل»، «خرنسا»، « الک دولک»، « درنا بازی» و در بخش آیین‌ها « ورزش‌های باستانی و پهلوانی»، « آیین چوله قزک»، « اسب چوئی و چو جینگک»، « اجرای ترانه آهو بره»، « عطار خوانی»، « رباعی خوانی» و اجرا با لهجه شیرین نیشابوری که از اصیل ترین لهجه‌های زبان فارسی محسوب می‌شود، بودند.

وی گفت: در حاشیه برگزاری این جشنواره همچنین ورکشاپ سفال، تراش فیروزه، گیوه بافی نیشابور، معرق، مشبک، غرفه دمنوش‌های گیاهی محلی، پخت نان و خوراک‌های سنتی نیشابور نیز فعال بود.

شادی گفت: تاکنون پنج آیین میراث فرهنگی ناملموس را به ثبت ملی رسانده‌ایم و یک پرونده جهانی نیز در نوبت ثبت داریم.

دبیر نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی شهرستان نیشابور در پایان توضیح داد: نیشابور در سال ۲۰۱۰ به عضویت شبکه همکاری بین شهری برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس (iccn) درآمد و سال گذشته نیز با حضور مدیر بخش فرهنگ دفتر کمیسیون ملی یونسکو در ایران به صورت رسمی افتتاح شد و هر ساله از طرف سازمان بین المللی iccn ویژه برنامه‌هایی در قالب اجلاس، جشنواره و کارگاه آموزشی برای حفظ و انتقال میراث ناملموس به نسل جدید برگزار می شود. این دفتر نیز در آستانه هفته گردشگری و برای حفظ برخی آیین‌ها و بازی‌ها و گسترش آن در بین نسل امروز اقدام به برگزاری جشنواره نمود.

این جشنواره به همت دفتر iccn و با همکاری شهرداری منطقه یک و اداره میراث فرهنگی نیشابور شب گذشته برگزار شد.